Co księgowi powinni wiedzieć o zarządzaniu kluczami kryptograficznymi?

Udostępnij

Od 2016 r. wycena kryptowalut, opodatkowanie kryptowalut, raportowanie kryptowalut i blockchain dla praktyk księgowych i audytowych pojawiły się w rozmowach w artykułach, czasopismach i podcastach, na kanałach YouTube i na każdej konferencji związanej z rachunkowością. Jednak nawet przy całej tej gadaninie dwa krytyczne aspekty dotyczące tego, jak blockchain, kryptowaluty i rachunkowość nakładają się na siebie, pozostają na drugim planie: zarządzanie kluczami i praktyki powiernicze.

Nieznajomość kluczy i zarządzania kluczami nie była czymś, co CPA uważali za warunek wstępny oferowania usług doradczych na samym początku ruchu blockchain i kryptowalut, ale teraz jest to więcej niż wymóg. Zarządzanie kluczami i zgodność są bez wątpienia najważniejszymi obszarami, w których CPA mogą wnieść wartość dodaną do każdego klienta zaangażowanego w przestrzeń kryptowalut.

Po pierwsze: Czym są klucze?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć na temat zarządzania kluczami prywatnymi, jest to, w jaki sposób łączy się ono z bitcoinem i innymi kryptowalutami. Ogólnie rzecz biorąc, a nawet uwzględniając stablecoiny (kryptowaluty wspierane przez inne aktywa świata rzeczywistego, takie jak złoto, ropa naftowa lub dolary amerykańskie), jedynym sposobem na ostateczne udowodnienie własności kryptowaluty są klucze prywatne.

Choć może to brzmieć abstrakcyjnie, nie różni się to od tego, jak funkcjonuje gotówka; gotówka jest aktywem zamiennym, którego własność zależy od tego, kto jest w fizycznym posiadaniu aktywa. Innymi słowy, jeśli twój klient nie ma pod opieką swoich kluczy prywatnych i solidnych mechanizmów kontroli w celu zabezpieczenia tych aktywów, naraża się na ryzyko. I może to ostatecznie powrócić w postaci winy lądującej na twoim biurku. Powinna to być pierwsza rzecz, o której rozmawiasz z każdym klientem, obecnym lub potencjalnym, który jest zainteresowany posiadaniem, dokonywaniem transakcji lub w inny sposób zajmowaniem się kryptowalutami.

Dołącz do naszej listy mailing

owejWpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i co tydzień otrzymywać to, co najlepsze w AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Wpiszadres e-mail
Zarejestruj się

Po zrozumieniu, czym są klucze i gdzie mieszczą się w szerszej przestrzeni kryptowalut, następnym krokiem jest zrozumienie, gdzie i jak można je przech

owywać.

Przechowywanie kluczy

Zrozumienie, czym są klucze, może wydawać się stosunkowo proste, biorąc pod uwagę to, co właśnie zostało powiedziane, ale przechowywanie tych kluczy może być trudnym zadaniem. Wielu klientów indywidualnych, którzy zainwestowali w bitcoiny lub inne kryptowaluty - w większości przypadków - może nie mieć osobistej własności lub opieki nad kluczami prywatnymi ze względu na fakt, że zrobili to za pośrednictwem giełd takich jak Coinbase. W takich sytuacjach giełda kryptowalut faktycznie przechowuje klucze prywatne inwestorów, podobnie jak tradycyjne domy maklerskie sprawują pieczę nad funduszami i rachunkami inwestorów.

Jeśli tak jest w przypadku twojego klienta kryptowalutowego, upraszcza to rozmowę i możesz skupić się na raportowaniu, konsekwencjach podatkowych i upewnieniu się, że dokumentacja jest odpowiednio przechowywana. Pomijając ten scenariusz i zakładając, że masz klienta, który przechowuje klucze poza giełdą - co nie jest tak niezwykłe, jeśli twój klient otrzymuje zapłatę w kryptowalutach za towary lub usługi - rozmowa jest nieco bardziej skomplikowana. Przyjrzyjmy się niektórym z dostępnych opcji.

Przed omówieniem rodzajów portfeli ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w portfelu kryptowalutowym nie są faktycznie przechowywane żadne kryptowaluty. Portfele te wskazują jednak, gdzie kryptowaluty są przechowywane w samym łańcuchu bloków.

Istnieje kilka różnych portfeli, z których mogą korzystać klienci i ważne jest, aby każdy praktyk miał przynajmniej praktyczną wiedzę na temat tych opcji:

  1. Hot Wallets: Hot Wallet jest czymś w rodzaju portalu dostępu online lub strony internetowej, a nie fizycznym lub wirtualnym narzędziem bezpieczeństwa. Są one dostępne online i można je skonfigurować do użytku na komputerach stacjonarnych, laptopach, a nawet urządzeniach mobilnych, ale z tym poziomem wygody wiąże się również zwiększone ryzyko. Być może w najbardziej znany sposób podkreślony przez włamanie na Binance w maju 2019 r., tego typu portfele nie są chronione szyfrowaniem blockchain, a jedynie hasłami.
    1. Wniosek dla praktyków: Doradzaj swoim klientom, aby nigdy nie przechowywali kryptowalut w gorącym portfelu lub przechowywali tylko kwoty, które planują wykorzystać lub mogą tolerować utratę.
  2. Zimny portfel: Zimny portfel jest tak nazywany ze względu na jego połączenie z Internetem lub innymi portalami internetowymi; pomyśl o nim jak o wyspecjalizowanym dysku USB. Kluczową zaletą i korzyścią jest to, że ponieważ nie jest on podłączony do Internetu, istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że zostanie zdalnie zhakowany. Nie jest to jednak ryzyko zerowe, ponieważ jeśli zimny portfel zostanie podłączony do komputera zainfekowanego wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem, może zostać zainfekowany w ten sposób. Biorąc pod uwagę to ryzyko, zawsze zaleca się upewnienie się, że cold wallet ma wbudowany komponent, który może pomóc mu oprzeć się lub nawet zapobiec tego typu włamaniom.
    1. Wniosek dla praktyków: to, co cold wallety tracą na wygodzie, są w stanie nadrobić bezpieczeństwem danych, ale nie zmniejsza to ryzyka do 0%; praktycy nadal muszą być aktywnymi uczestnikami tej rozmowy.
  3. Portfele papierowe: Pomijając konwencję nazewnictwa, nie ma potrzeby, aby klucze przechowywane w portfelu papierowym były faktycznie zapisywane na kartkach papieru. Oprócz ryzyka degradacji w czasie, istnieją lepsze opcje bezpiecznego przechowywania informacji. Portfele papierowe mogą mieć wygrawerowane prywatne informacje na kawałkach drewna lub nawet wytłoczone w arkuszach lub metalu, ale jest pewna ironia, którą należy rozpoznać. Wiele z nich, ze względu na fakt, że klucze są faktycznie przymocowane do fizycznego produktu, muszą być przechowywane i zabezpieczone, a zwykle są przechowywane w skrytce depozytowej. Innymi słowy, kryptowaluta musi być przechowywana w samej instytucji, którą miała zakłócić.
    1. Wniosek dla praktyków: Portfele papierowe są najbezpieczniejszą formą przechowywania w porównaniu do portfeli gorących lub zimnych, ale ograniczają dostępność środków. Wymagają również wdrożenia fizycznych protokołów bezpieczeństwa przechowywania.

Przechowywanie kryptowalut i zarządzanie kluczami to szybko rozwijające się obszary, które jednak często pozostają niezauważone. Aby praktycy mogli oferować kompleksowy pakiet usług kryptograficznych lub blockchain, muszą je rozumieć, a także być w stanie zrozumieć i udzielać porad związanych z zarządzaniem kluczami prywatnymi.

Powiązane artykuły

TaxBit prezentuje TaxBit Accountant dla klientów kryptowalutowych

Wytyczne podatkowe IRS dotyczące kryptowalut