Dlaczego Excel 2019 jest już przestarzały

Udostępnij

24 września 2018 roku po raz pierwszy główna wersja programu Excel stała się przestarzała w dniu jej ogólnej dostępności.

Historycznie rzecz biorąc, Excel był aktualizowany mniej więcej co 3 lata, a każda większa wersja przynosiła nowe funkcje, a czasem zmiany w interfejsie użytkownika - tak było w przypadku programu Excel 2007. Nie jest to pojedynek Lotus 1-2-3 kontra Microsoft Excel. Nie ma zewnętrznego konkurenta, którego przegapiłeś. Zagrożenie dla programu Excel 2019 jest całkowicie wewnętrzne w firmie Microsoft, w postaci usługi Office 365.

Od początku istnienia branży oprogramowania byliśmy przyzwyczajani do płacenia raz za oprogramowanie: W żargonie branżowym kupowaliśmy wieczyste licencje na oprogramowanie. Takie licencje dają nabywcom prawo do korzystania z produktu na zawsze lub do czasu, gdy systemy operacyjne ewoluują poza wspomniane oprogramowanie, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Office 365 różni się tym, że płacisz miesięcznie lub rocznie za dostęp do Excela i innych aplikacji Office. Jeśli przestaniesz płacić, stracisz do nich dostęp. W tym momencie masz wybór: zapłacić raz za Excel lub subskrybować Office 365. Jaka jest więc różnica?

Zamiast zmuszać kogokolwiek do subskrybowania ich oprogramowania, jak zrobiły to niektóre duże firmy, Microsoft oferuje zachęty w postaci częstych aktualizacji platformy Office 365, czasami nawet co miesiąc. Do tej pory te nowe funkcje były ograniczone do kilku funkcji arkusza kalkulacyjnego, takich jak SWITCH, IFS, TEXTJOIN, CONCAT, MAXIFS i MINIFS, a także funkcji takich jak nowe typy danych (akcje i geografia, które umożliwiają automatyczne wzbogacanie arkuszy kalkulacyjnych) i nowy wykres lejkowy.

Jest tego więcej, na przykład możliwość odznaczania komórek, która od dawna była cierniem w boku użytkownika. Wszystkie te funkcje zostały dodane w czasie, gdy Excel 2016 był najnowszą wersją, co oznacza, że najnowsza wersja prawdopodobnie będzie zawierać wszystkie te funkcje. W chwili pisania tego tekstu moja kopia pakietu Office 2019 jest właśnie wysyłana. Jednak wszystkie te ulepszenia w Office 365 były tylko wstępem.

W nadchodzących miesiącach Microsoft zamierza wprowadzić zupełnie nowy silnik obliczeniowy, który umożliwi funkcjonalność, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Cytując menedżera programu Excel, Joe McDaida:

"Do tej pory pisałeś formułę dla każdej wartości, którą chciałeś zwrócić do siatki. Jedna formuła, jedna wartość. Jeśli chciałeś inną wartość, pisałeś (lub kopiowałeś) inną formułę. Dzięki dynamicznym tablicom to wszystko się zmienia. Teraz możesz napisać formułę, nacisnąć klawisz Enter i otrzymać tablicę zwróconych wartości. Jedna formuła, wiele wartości. Pozwoli to na szybsze tworzenie bardziej wydajnych arkuszy kalkulacyjnych, z mniejszą liczbą formuł i mniejszą szansą na błąd".

Oznacza to między innymi koniec skomplikowanych formuł tablicowych, które wymagały naciśnięcia klawiszy Ctrl-Shift-Enter. Oznacza to również pojawienie się nowych funkcji arkusza, takich jak =SORT, =FILTER i =UNIQUE, które w komórkach arkusza będą dynamicznie wykonywać zadania, które wcześniej wymagały ręcznego użycia odpowiednio funkcji Sortuj, Filtruj i Usuń duplikaty w menu Dane programu Excel. Pojawi się również nowy błąd =#SPILL, który powiadomi Cię, jeśli istnieją jakieś istniejące dane, których te funkcje potrzebują do wyświetlenia informacji.

Należy pamiętać, że zestaw funkcji programu Excel 2019 jest zamrożony w czasie, co oznacza, że to, co widzisz przy pierwszym uruchomieniu oprogramowania, jest tym, co otrzymasz do czasu, powiedzmy, pojawienia się programu Excel 2022. Z drugiej strony wydaje się, że wersja programu Excel w usłudze Office 365 będzie nadal ewoluować w coraz szybszym tempie. Jak powiedział Bill Jelen, znany również jako Mr. Excel: "Wieczne wersje Excela powinny być zarezerwowane dla osób z ograniczonym dostępem do Internetu, takich jak mieszkańcy Antarktydy lub Marsa".