Kiedy należy dokonać przeglądu planu finansowego klienta

Udostępnij

Czy Twój dentysta kiedykolwiek próbował sprzedać Ci elektryczną szczoteczkę do zębów? Jest to zgodne z ich misją, dbaniem o zdrowie Twoich zębów. Używanie jej będzie dla Ciebie dobre, ale sprzedaż szczoteczki to transakcja, dzięki której zarabiają pieniądze. Elektryczna szczoteczka do zębów nie jest integralną częścią trwającej relacji. Planowanie finansowe nie powinno być tożsame z tą sytuacją. Nie powinno być traktowane jako jednorazowa transakcja. To ciągły proces, który dodaje wartość do relacji z klientem.

Definiowanie recenzji

Przegląd planu finansowego nie jest przeglądem portfela lub wyników. Kiedy rynek akcji jest niestabilny, klienci często zastanawiają się, jak to na nich wpływa, pytając: "Jak ja to robię?". Odpowiedź na to pytanie nie jest tożsama z przeglądem planu finansowego. Ceny domów również są dynamiczne, ale klienci nie martwią się o codzienne wahania ceny swojego domu, ponieważ cena nie jest codziennie podawana w gazetach i Internecie, podczas gdy ceny akcji są podawane.

Różne osoby i firmy używają różnej terminologii. Uznajmy, że plan finansowy jest mapą drogową, która ma pomóc klientowi w dotarciu z punktu A do punktu B. Przegląd portfela analizuje wyniki inwestycyjne. Postęp w osiąganiu celów nie wymaga wyjaśnień. Dokonujesz przeglądu celów nakreślonych w planie: Czy jesteś na dobrej drodze? Moja poprzednia firma używała terminu Wealth Report, który analizuje takie obszary jak wartość netto i przewidywany dochód na emeryturze przy użyciu analizy Monte Carlo.

Wstępne opracowanie i wdrożenie

Jeśli Twoja praktyka księgowa zapewnia planowanie finansowe jako usługę doradczą, to rozumiesz, że nie jest to jednorazowy produkt transakcyjny, jak elektryczna szczoteczka do zębów. Planowanie finansowe jest usługą ciągłą. Dobrą analogią jest statek oceaniczny płynący przez Atlantyk. Masz punkt startowy i miejsce docelowe. Technologia GPS pozwala ci poznać swoją lokalizację podczas podróży. Kapitan statku czasami dokonuje korekty kursu, aby uniknąć burzy. Innym razem musi utrzymać kurs i przetrwać trudną pogodę, starając się dotrzymać harmonogramu. Analogia ta zawiera jeszcze jeden ważny punkt: kupno biletu na podróż nie gwarantuje, że dotrzesz bezpiecznie lub zgodnie z planem. Innymi słowy, płacenie za plan finansowy nie gwarantuje klientowi sukcesu. Zawsze są jakieś niewiadome.

Główną wartością planowania finansowego jest możliwość uwzględnienia unikalnych sytuacji. Jeśli klient prowadzi prosty styl życia, prawdopodobnie mógłby poradzić sobie z narzędziem do planowania online. Większość ludzi uważa, że ich sytuacja jest wyjątkowa. Jako księgowy słyszałeś wyrażenie: "Więcej pieniędzy, więcej problemów". Planowanie finansowe może pomóc w rozwiązaniu takich scenariuszy jak zapewnienie opieki dzieciom z poprzedniego małżeństwa lub dzieciom o specjalnych potrzebach lub opieka nad starzejącymi się rodzicami.

Artykuły takie jak ten, prosto do Twojej skrzynki pocztowejDołącz

do naszego newslettera, aby uzyskać najnowsze trendy w księgowości, pomysły, wiadomości i technologie dostarczane bezpośrednio na Twój e-mail.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mail
Zapisz się

Kiedy plan finansowy został przygotowany i przejrzany z klientem, proces wdrażania powinien odbywać się w serii kilku spotkań. Mogą być one rozłożone w miesięcznych odstępach. Skąd to opóźnienie? Wyobraź sobie, że powiedziałeś: "Musimy zająć się emeryturą, planowaniem, zarządzaniem portfelem, ubezpieczeniem zastępującym dochody i planowaniem majątku. Zróbmy to wszystko dzisiaj!". Klient byłby przytłoczony. Poczuliby, że ich życie zostało wywrócone do góry nogami. Stanęliby w obliczu wielu decyzji. Ich oczy zaszkliłyby się. Powiedzieliby: "Przestań. Nie jestem pewien, czy chcę to robić!".

Jeśli rozbijesz wdrożenie na segmenty, to tak jakbyś powoli jadł serię małych posiłków. Klient może przetrawić ostatni segment i być gotowy na następny. Większość księgowych i planistów finansowych nie są w stanie wdrożyć wszystkie zalecenia w domu. Mogą oni potrzebować usług prawnika zajmującego się planowaniem nieruchomości lub specjalisty od kredytów hipotecznych. Możesz polecić kilku wykwalifikowanych specjalistów, ale musisz śledzić, aby potwierdzić, że odpowiednie aspekty planu zostały zrealizowane. Twój klient nie byłby pierwszym, który założyłby fundusze powiernicze jako część strategii planowania majątku, ale zaniedbałby ich finansowanie, ponieważ nikt nie podjął działań.

Przegląd planu finansowego

Plan finansowy klienta powinien być przeglądany co najmniej raz w roku. Lepiej dwa razy. Główną częścią spotkania powinna być ocena postępów w realizacji celów. Pomaga to klientom skupić się na szerszej perspektywie. Łatwo jest klientom zaniepokoić się codziennymi ruchami na giełdzie, zwłaszcza jeśli oglądają finansowe kanały informacyjne w telewizji kablowej. Mogą chcieć pobić indeksy. Zastanawiają się, czy powinni wycofać się z rynku. Może powinni kupić gorącą akcję, o której wszyscy mówią. To nie jest zdrowe z wielu powodów.

Skupiając się na postępach w realizacji celów, jesteś w stanie obliczyć zwrot, którego potrzebują, aby osiągnąć swoje cele inwestycyjne. Słyszałem, jak doradca finansowy używał terminu "Indeks rodzinny". Teraz nie jesteś agonizing o pokonanie rynku, ale utrzymanie zwrotu trzeba osiągnąć swój cel. Jeśli czas jest długi, często wymagany zwrot wydaje się skromny. Oto wielka zaleta tej koncepcji: Jeśli przekroczysz wymagany zwrot i ponownie obliczysz, teraz potrzebujesz niższego zwrotu w przyszłości. To jest przydatne w miarę starzenia się klientów i teoretycznie powinno zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Tutaj jest wada: Jeśli masz złe lata na giełdzie, potrzebujesz wyższego zwrotu idącego do przodu (lub dodaj więcej pieniędzy), aby pozostać na dobrej drodze.

Częstotliwość przeglądów portfela

Przeglądy portfela koncentrują się na alokacji aktywów oraz kupnie i sprzedaży inwestycji. Powinny one być wykonywane co najmniej raz na kwartał. Lata temu, statystyki pokazały, że klienci postrzegali, że otrzymują dobrą obsługę, jeśli mieli znaczącą rozmowę ze swoim doradcą finansowym sześć lub więcej razy w roku. Przeglądy portfela są znaczącymi rozmowami. Przeglądy alokacji aktywów są okazją do zabrania pieniędzy ze stołu, jeśli akcje radzą sobie dobrze i akcje są teraz przeważone. W przypadku rynków spadkowych, jest to zachęta do dodania do akcji, gdy ceny spadły.

Znaczenie bycia proaktywnym

Jeśli oferujesz usługi planowania finansowego, ważne jest, aby być proaktywnym. Masz inne powody, aby rozmawiać z klientami poza przeprowadzaniem przeglądów planów finansowych lub przeglądów portfela. Zapytaj, czy od czasu ostatniej rozmowy miały miejsce jakieś zmieniające życie wydarzenia lub poważne zmiany. Być może klient zdecydował się na przejście na wcześniejszą emeryturę. Może odziedziczył pieniądze lub wprowadzili się do niego teściowie. Oznacza to, że ich plan finansowy powinien zostać zaktualizowany. Jest to dokument dynamiczny. W tym przypadku, wydarzenie zmieniające życie spowodowałoby nieplanowany przegląd planu finansowego. Nawet jeśli nie ma znaczących wydarzeń życiowych, plany powinny być aktualizowane co trzy do pięciu lat.

Przeglądy na żądanie

Jeśli oferujesz swoim klientom usługi w zakresie planowania finansowego lub inwestycji, musisz reagować na ich prośby. Ważne jest również, aby zrozumieć, że życie nie jest o pop quizów. Jeśli dzwonią do Ciebie do domu o 22:00 w piątek wieczorem, nie jest rozsądne, aby oczekiwać, że możesz odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące liczb. (Właściwie to możesz, jeśli masz dostęp do konta online). Powinieneś odpowiedzieć, choć może trzeba będzie opóźnić szczegółową odpowiedź do poniedziałku, kiedy wrócisz do biura i będziesz miał dostęp do potrzebnych danych. Innym podejściem jest zaplanowanie tych okresowych przeglądów z wyprzedzeniem. Teraz możesz powiedzieć: "Mogę wrócić do ciebie z odpowiedziami w poniedziałek, ale mamy zaplanowany przegląd za osiem dni. Czy wolałbyś poczekać do nich?".

Podsumowując, plany finansowe powinny być rewidowane raz lub dwa razy w roku. Przeglądy portfela powinny odbywać się raz na kwartał, a Ty powinieneś reagować na żądania klientów na żądanie. Zaplanowanie przeglądów z wyprzedzeniem pomaga złagodzić presję związaną z zapotrzebowaniem.