Kopie zapasowe dla firm - wszystko, co należy wiedzieć o ochronie danych

Udostępnij

Utrata danych w firmie jest poważnym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa.

Utrata danych może prowadzić do poważnych kar administracyjnych. RODO stwierdza, że do naruszenia danych może dojść, gdy dane zostaną przypadkowo usunięte lub utracone. Naruszenie danych może być również spowodowane przypadkowym skasowaniem lub uszkodzeniem komputera. Kary za naruszenie obowiązków w zakresie ochrony danych mogą wynosić nawet 10 milionów euro lub 2% całkowitego rocznego obrotu firmy. Ponadto nieprzestrzeganie podstawowych obowiązków w zakresie ochrony danych podlega karze w wysokości do 20 milionów euro lub 4% całkowitego rocznego obrotu firmy.

Firma może również zostać uznana za nieprofesjonalną i niegodną zaufania. Taka reputacja może być długotrwała, a niektóre firmy nigdy nie odzyskują dobrej pozycji po porażce. Dzieje się tak dlatego, że reputacja firmy ma decydujące znaczenie w pozyskiwaniu nowych i utrzymywaniu obecnych klientów. Przed podjęciem decyzji wiele osób przegląda w Internecie opinie i oceny o firmach lub pyta osoby, które korzystały z ich produktów lub usług. Słabe bezpieczeństwo danych nie jest czymś, co potencjalny klient chciałby przyjąć.

Kopia zapasowa dla firm - Dlaczego należy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych?
Według statystyk jedna trzecia firm nie wie, do czego służy kopia zapasowa ani jak ważna jest dla bezpieczeństwa danych. To naraża je na ryzyko. Należy pamiętać, że dobrze zaplanowana i wykonana kopia zapasowa danych może uchronić firmę przed utratą danych.

Kopia bezpieczeństwa to kopia danych w celu ich ochrony. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i chroni dane przed całkowitą utratą w przypadku awarii systemu, kradzieży lub uszkodzenia urządzenia. Umożliwia odzyskanie wszystkich plików.

Zasady bezpieczeństwa danych: Tworzenie kopii zapasowych danych w firmie
Na rynku dostępnych jest wiele opcji tworzenia kopii zapasowych przeznaczonych specjalnie dla firm. Wykorzystują one zasadę 3-2-1, aby w pełni zabezpieczyć dane.

Złota zasada tworzenia kopii zapasowych to 3-2-1
Zasada 3-2-1 to dobra metoda tworzenia kopii zapasowych. Oznacza ona:

  • Aby ułatwić odzyskiwanie i przywracanie danych w przypadku utraty lub uszkodzenia jednej kopii, należy utworzyć trzy kopie.
  • Zaleca się przechowywanie danych na co najmniej dwóch nośnikach, aby chronić je przed kradzieżą, atakiem hakerów lub awarią jednego z nich.
  • Jedną kopię danych można zapisać poza siedzibą firmy na nośniku fizycznym lub w innym zdalnym urządzeniu pamięci masowej.

Rodzaje kopii zapasowych dostępnych dla firm
Istnieją trzy rodzaje kopii zapasowych. Każda kopia zapasowa służy innemu celowi i każda jest tworzona i przywracana w inny sposób.

Pełna kopia zapasowa obejmuje wszystkie zasoby firmy. Jest to kopia zapasowa dysku, plików i folderów. Zawiera ona tylko jedną wersję danych i jest najłatwiejsza do przywrócenia. Zajmuje najwięcej miejsca i ma najdłuższy czas wykonania. Często jest wykonywana jako pierwsza i staje się obrazem na serwerze wszystkich zasobów, które mają być chronione.

Różnicowa kopia zapasowa zawiera kopie wszystkich danych, które zostały zmodyfikowane lub dodane do pełnej kopii zapasowej. Pełna i różnicowa kopia zapasowa są dostępne dla firmy. Obejmuje ona wszystkie pliki, które zostały zmodyfikowane lub dodane. Zajmuje mniej miejsca niż pełna kopia danych, a czas tworzenia kopii tego typu jest bardzo krótki. Ten typ kopii jest łatwy do odtworzenia, ponieważ wymaga tylko pełnej kopii podstawowej i ostatniej kopii różnicowej.

Kopia przyrostowa polega na tworzeniu kopii danych, które zostały zmodyfikowane lub uzupełnione. Ten typ jest najmniejszy i najszybszy. Odnosi się do poprzedniej kopii zapasowej, więc nie gromadzi plików, które zostały zmodyfikowane lub dodane. Proces przywracania takiej kopii zapasowej trwa dłużej, ponieważ wymaga utworzenia pełnej kopii zapasowej oraz wszystkich ewentualnie utworzonych kopii przyrostowych.

Tworzenie kopii zapasowych firmy
Kopie zapasowe powinny być tworzone regularnie. Kopie zapasowe można tworzyć na wiele sposobów. Najprostszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest lokalna kopia zapasowa. Jednak duplikat tego samego urządzenia może zostać zgubiony lub skradziony. Kopia zapasowa nie powinna być traktowana jako jedyna forma ochrony danych.

Kopię zapasową można również utworzyć w chmurze. Jest to świetna opcja dla mniejszych firm, ponieważ można jej używać w połączeniu z lokalną kopią zapasową w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych. Można utworzyć kopię zapasową i przenieść ją na wybrany nośnik lub skorzystać ze specjalnych rozwiązań, takich jak backup jako usługa. Firma otrzymuje przestrzeń dyskową w chmurze, a także oprogramowanie, które tworzy i zapisuje kopie zapasowe danych.

Inną opcją jest skorzystanie z profesjonalnej usługi tworzenia kopii zapasowych. Jest to najlepsza metoda tworzenia kopii zapasowych. Nie tylko tworzy kopię zapasową, ale także gwarantuje jej bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu danych. Zapewnia też dodatkową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, które mogłoby uzyskać dostęp do poufnych danych.

Kopie zapasowe w biurze

Istnieje wiele rodzajów przywracania kopii zapasowych:

  • Autoprzywracanie wszystkich plików - jest to proces pełnego przywracania, w którym pliki z kopii zapasowej zastępują pliki w miejscu docelowym.
  • Automatyczne przywracanie selektywne umożliwia przywracanie tylko plików.
  • Ręczne pobieranie całej kopii zapasowej - pozwala odzyskać starsze wersje plików lub te, które zostały utracone. Cała kopia zapasowa zostanie pobrana w postaci pliku.zip.
  • Możesz ręcznie pobrać na komputer tylko niektóre pliki z kopii zapasowej; nie są one automatycznie przywracane do pierwotnej lokalizacji.