Kącik redaktora: Zakup Sage-Intacct

Udostępnij

Być może już słyszałeś i miałeś trochę czasu na przyswojenie informacji, albo nie do końca cię to obchodzi lub nie jesteś pewien, o co chodzi, ale w zeszłym tygodniu Sage dokonał największego przejęcia od dłuższego czasu, kupując firmę Intacct zajmującą się księgowością w chmurze i oprogramowaniem do zarządzania finansami. Chciałbym poświęcić ten czas, aby podzielić się moimi przemyśleniami na temat tego, co to oznacza lub może oznaczać dla Ciebie i Twoich klientów.

Dla jasności, to tylko moja perspektywa; istnieją inne punkty widzenia, ale uważam, że rozsądnie jest przedstawić moje komentarze w tej sprawie.

Podsumowując, zgodnie z własnym komunikatem prasowym z 25 lipca, brytyjska grupa Sage zgodziła się na zakup Intacct za 850 milionów dolarów. Intacct ma trzyletni CAGR przychodów przekraczający 33 procent, z bieżącymi rocznymi powtarzającymi się przychodami w wysokości 96 milionów dolarów, z czego ponad 90 procent jest opartych na subskrypcji.

Intacct został również niedawno uznany przez firmę Gartner za wizjonera w inauguracyjnym raporcie Magic Quadrant for Cloud Financial Management Suites for Mid-Size, Large and Global Enterprises (czerwiec 2017 r.). Ogłoszono również, że dyrektor generalny Intacct, Robert Reid, pozostanie, aby prowadzić jednostkę biznesową, która będzie znana jako Sage Intacct (nie mylić w żaden sposób z Sage Impact). Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu kilku tygodni, z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zakończenia.

Co to oznacza i dlaczego warto się tym zainteresować? Cóż, szczerze mówiąc, o ile nie masz klientów ze średniej półki cenowej z potrzebami w zakresie zapasów, obawami dotyczącymi rozpoznawania przychodów (oprogramowanie/technologia itp.) lub nie świadczysz lub nie masz aspiracji w zakresie outsourcingu procesów biznesowych lub pracy wirtualnego dyrektora finansowego, prawdopodobnie nie jest to dla Ciebie tak duża sprawa.

Dla tych z Was, którzy należą do kategorii, którą właśnie opisałem, lub są po prostu ciekawi, oto moje dwa grosze na temat całej sprawy. Jeśli mnie znasz (lub nie), miałem przyjemność nadzorować wydarzenia w amerykańskiej przestrzeni księgowej przez ponad 15 lat. Moim głównym celem i pasją zawsze była technologia biznesowa, a w szczególności księgowość, więc można śmiało powiedzieć, że w tym czasie widziałem swój spory udział w przychodzeniu i odchodzeniu, wzroście i porażkach, i tak, przejęciach Sage.

Największy rozgłos firma Sage osiągnęła w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku, kupując dwa duże koncerny zajmujące się oprogramowaniem księgowym: Best Software i Accpac. Wiele z tych produktów istnieje do dziś pod nazwami i odpowiadającymi im numerami. Chodzi o to, że Sage ma silną historię wzrostu poprzez przejęcia, a nie w tak dużym stopniu poprzez środki organiczne.

Oczywiście, ostatnio zmieniło się to dzięki produktom takim jak Sage Live i Sage One, które okazały się być prawdziwymi produktami w chmurze, a nie hostowanymi, jak w przypadku Sage 50c, Sage 100c i tak dalej. W księgowości średniej klasy chmura wymknęła się Sage, ponieważ nigdy nie stworzyła produktu finansowego w chmurze, takiego jak NetSuite, Intacct, Financial Force i w mniejszym stopniu Acumatica i AccountingSuite. I oczywiście do niedawna Sage nie dokonał takiego zakupu na rynku.

Tak więc, na najbardziej podstawowym poziomie, Sage ma teraz do zaoferowania produkt w chmurze średniej klasy/ERP. Nikt nie wie, jak dokładnie zintegruje go z kanałem resellerów/partnerów, który towarzyszy zakupowi Intacct. Kolejną rzeczą, którą ten zakup wnosi do stołu, są partnerzy firmy księgowej Intacct, którzy w dużej mierze składają się z firm z listy Top 200 - z których wiele ma solidne praktyki w zakresie doradztwa technologicznego.

Sage od dawna deklaruje swoje zaangażowanie w firmy księgowe, a nawet uruchomiła własną sieć, niekoniecznie odsprzedawców lub konsultantów technicznych, ale firm partnerskich, które mogą promować produkty Sage. Liczba ta znacznie wzrosła wraz z tym zakupem.

Jeśli chodzi o Intacct, nie mogę nie postrzegać tego jako wygranej. Poznałem ich 15 lat temu, kiedy zacząłem zajmować się tą przestrzenią i trzeba przyznać, że byli w stanie stale rozwijać się w obszarze, który tak naprawdę dopiero niedawno został przyjęty lub przynajmniej w dużej mierze zaakceptowany przez księgowych... czyli "chmura". Nie jest to bynajmniej obelga, a jedynie spostrzeżenie wieloletniego obserwatora, ale zawsze wydawało się, że Intacct był w cieniu NetSuite i wiem na pewno, że często rywalizowali w transakcjach i nie zawsze po zwycięskiej stronie. Mimo to kanał Intacct był silny i zaangażowany, a baza klientów lojalna.

Może nie był to produkt dla każdej firmy, ale co nim jest? To, co zawsze wydawało się im umykać, to globalna skala. Dzięki globalnej obecności Sage mają ją teraz w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Również posiadanie CPA.com, działu marketingu produktów i usług AICPA, pomogło Intacct w przestrzeni księgowej. Firma była jednym z pierwszych partnerów podpisanych przez CPA.com (wówczas CPA2Biz) i w pewnym sensie stała się ich dzieckiem plakatu dla promowanego przez nich modelu outsourcingu księgowości / wirtualnego dyrektora finansowego.

Dla przypomnienia, skontaktowałem się z CPA.com w celu uzyskania komentarza na temat przejęcia i przyszłości ich relacji z Intacct, ale jak dotąd nie wydano żadnego komentarza. Podejrzewam, że taki się pojawi.

Kolejna uwaga na temat tej transakcji, około sześć lat temu, kiedy usiadłem z dyrektorem generalnym Intacct na jednym z ich corocznych wydarzeń partnerskich, aby omówić ich przyszłość, bez wątpienia widział ich jako spółkę publiczną i planował być tam w ciągu 18 miesięcy. Jego słowa.

Ale rynek jest taki, jaki jest i nigdy do tego nie doszło. Wiem również, że pojawiły się oferty przejęcia (nie jestem do końca pewien przez kogo, ale pole jest dość małe) i zostały odrzucone w tamtym czasie.

To jest podstawowa historia, jaką widziałem. Pozostają duże pytania dotyczące marki, klientów i integracji kanałów. Czy Intacct zachowa integralność marki? Jak dokładnie Sage wykorzysta nowo nabyte firmy księgowe lojalne wobec Intacct? W jaki sposób Sage odróżni go od tego, co robi z Sage Live, a nawet własnymi produktami ERP średniej klasy i powiązanym kanałem?

W tym momencie powiedziałbym, że należy być na bieżąco na wszystkich frontach, ponieważ jestem pewien, że jest o wiele więcej do powiedzenia.