Sąd podatkowy zatwierdza odliczenia za pojazdy w ramach działalności ubocznej

Udostępnij

W niedawnej sprawie Gonzalez, TC Summary Opinion 2022-13, 7/18/22 Sąd Podatkowy stwierdził, że rzeczywiście można odliczyć wydatki na samochód związane z side-gigiem, pod warunkiem, że osoba składająca wniosek przestrzega ścisłych zasad.

Ogólnie rzecz biorąc, wydatki związane z używaniem samochodu, vana, pickupa lub ciężarówki używanej do celów biznesowych są odliczane. Na przykład, jeśli ktoś jeździ własnym samochodem osobowym w celu odwiedzenia klientów, może odpisać część kosztów pojazdu, która jest przypisana do użytku biznesowego, z zastrzeżeniem pewnych specjalnych limitów. Jeśli wykorzystują swój samochód w 80 procentach do celów służbowych, mogą odliczyć 80 procent kosztów.

Wydatki na samochód podlegają odliczeniu według jednej z dwóch metod:

1.Standardowa stawka za przejechane kilometry: Jest to płaska stawka korygowana przez IRS co najmniej raz w roku. W 2022 roku odliczenie wynosi 58,5 centa za milę służbową za pierwszą połowę roku i 62,5 centa za drugą połowę. Ponadto, mogą dodać w opłatach parkingowych związanych z działalnością gospodarczą i opłatach drogowych.

Artykuły takie jak ten, prosto do Twojej skrzynki pocztowejDołącz

do naszego newslettera, aby uzyskać najnowsze trendy księgowe, pomysły, wiadomości i technologie dostarczane bezpośrednio na Twój e-mail.Wprowadź adres e-mail *Zapiszadres e-mailZapisz
się

2. Rzeczywistewydatki: Alternatywnie, mogą odliczyć rzeczywiste wydatki w oparciu o procent wykorzystania biznesowego. Obejmuje to gaz, olej, ubezpieczenie, naprawy, licencje, opony itp. plus hojny odpis amortyzacyjny.

Metoda rzeczywistych wydatków często zapewnia większe odliczenie niż standardowa stawka za przejechane kilometry. Należy jednak przechowywać rachunki, faktury i inną dokumentację, aby wykazać koszty i ustalić tożsamość pojazdu, na który poniesiono wydatki. Dla celów amortyzacji muszą wykazać oryginalny koszt pojazdu i wszelkich ulepszeń, a także datę oddania go do użytku.

IRS wydał szczegółowe przepisy dotyczące uzasadniania wydatków na pojazdy metodą rzeczywistych wydatków. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie odliczenia jest prowadzenie dziennika lub porównywalnej ewidencji wydatków i wykorzystania pojazdu do celów biznesowych.

Fakty dotyczące nowej sprawy: Podatniczka, mieszkanka Kalifornii, miała pełnoetatową pracę na Uniwersytecie Stanforda. Po przeprowadzce do Palo Alto, rozpoczęła małą firmę zajmującą się projektowaniem odzieży w Los Angeles.

W ciągu roku, o którym mowa, podatniczka podróżowała do warsztatów dla wzorcowników w Los Angeles i Inglewood w południowej Kalifornii mniej więcej co drugi weekend. Podróżowała samochodem na odległość 800 mil w obie strony. Chociaż podczas tych podróży podatniczka zatrzymywała się u rodziny i przyjaciół w okolicy, główny cel podróży był związany z działalnością gospodarczą.

Na rozprawie podatniczka przedstawiła ewidencję przebiegu pojazdu, w której wyszczególniła daty podróży, przebyte odległości oraz cel każdej podróży. Przedłożyła również rachunki z serwisu samochodowego potwierdzające przejechane kilometry. Podatniczka wiarygodnie zeznała co do służbowego charakteru swoich podróży.

Zakończenie: Sąd podatkowy uznał, że podatniczka spełniła swój ciężar dowodowy w zakresie uzasadnienia wydatków na pojazdy. W związku z tym zatwierdził odliczenie w wysokości ponad $12,000 za wydatki na samochód w spornym roku.