Jak doradzać klientom, którzy obawiają się zmienności rynku

Udostępnij

Czasami historia się powtarza. Lata temu, kiedy byłem doradcą finansowym na Brooklynie w Nowym Jorku, duża liczba osób opuszczała Europę Wschodnią, gdzie inflacja była wysoka, i osiedlała się w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o inwestowanie, niektórzy zakładali, że wszystkie akcje idą w górę w cenie, a niektóre idą w górę szybciej niż inne. Ostatni rynek byka dla akcji trwał około 11 lat. Nagle klienci odkryli, że akcje mogą również spadać, co spowodowało, że niektórzy stracili wiarę w długoterminowe inwestowanie. Jak należy doradzić tym klientom? Mogą oni zapytać: "Po co rzucać dobre pieniądze na złe?". Inni mogą powiedzieć: "Jeśli znajdziesz się w dołku, przestań go kopać".

Akcje były historycznie dobrą inwestycją, jeśli masz długoterminowe spojrzenie. Zacznijmy od spojrzenia na liczby. Wykres Ibbotson Stocks, Bonds Bills and Inflation (SBBI) jest standardowym odniesieniem dla branży. Akcje o dużej kapitalizacji przyniosły średni roczny zwrot w wysokości 10,2 procent w latach 1926-2019. Obligacje rządowe przynoszą średnio 5,5-procentowy zwrot, a bony skarbowe podążają za nimi na poziomie 3,3 procent. Tymczasem inflacja w tym okresie wyniosła średnio 2,9 procent. Akcje o małej kapitalizacji osiągnęły w tym samym okresie średnią 11,9 procent. Rynek akcji w tym czasie radził sobie doskonale.

Jeśli klienci inwestują na rynku akcji, zmienność jest częścią pakietu. Jak powiedział kiedyś Warren Buffet: "Kupuj tylko coś, co byłbyś w stanie z radością trzymać, gdyby rynek zamknął się na dziesięć lat". Jego przesłaniem jest myślenie długoterminowe.

Koncepcja uśredniania kosztów dolara

Klienci mogą myśleć, że rozwiązaniem jest czas rynkowy: Sprzedawaj wysoko i odkupuj po niższych cenach. Historycznie rzecz biorąc, to nie działa. DALBAR Inc. prześledził średnie zyski z rynku akcji oraz średnie zyski inwestorów funduszy inwestycyjnych, z których niektórzy próbują odmierzać czas na rynku akcji. DALBAR podał, że w ciągu 30-letniego okresu od 1/1/92 do 12/31/21, indeks S&P 500 uzyskał średni roczny zwrot w wysokości 10,65 procent, podczas gdy przeciętny inwestor funduszu wzajemnego ma zwrot w wysokości 7,13 procent.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanieTo

jest w 100% darmowe i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości księgowych, porad i wglądu każdego dnia

. Oprócz

dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz:


Content lock down, tick iconView

all AccountingWEB content


Content lock down, tick iconComment on

articlesAccess

content

nowRegisterAlready

have an account? Zaloguj się tutaj