Jak klienci mogą przygotować się na niedobór talentów

Udostępnij

W dzisiejszych czasach brakuje talentów. Forbes podaje, że niedobór talentów w USA osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Powodów jest kilka - od braku odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy mogliby zastąpić osoby odchodzące na emeryturę, po po prostu niewystarczająco dobre pakiety wynagrodzeń. Niedobór talentów może nie wydawać się wielkim problemem z perspektywy finansowej. Niektóre firmy postrzegają go nawet jako dobrodziejstwo, ponieważ nie muszą płacić pensji. Jednak rzeczywisty koszt niedoboru talentów dla firm dotyczy ich konkurencyjności i wydajności. Wiele osób, które mają objąć te stanowiska, po prostu nie ma doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy na tym stanowisku. Dla tych, którzy je mają, znalezienie firmy, która spełni ich potrzeby, jest na szczycie listy priorytetów. W większości przypadków firmy, które dysponują takimi wakatami, muszą zatrudniać nowych pracowników i szkolić ich w zakresie odpowiednich funkcji. Taka metoda zatrudniania nie jest idealna.

Finansowe skutki niedoboru talentów

Wiele miejsc, które udzielają porad pracownikom w Internecie, mówi o tym, że zatrudnianie nowych pracowników to rynek pracodawcy. Jednak globalny niedobór talentów sprawił, że wiele firm uświadomiło sobie, jak niewielką mają kontrolę nad tym, kogo zatrudniają. Z zatrudnianiem nowych pracowników w sytuacji niedoboru talentów wiążą się pewne istotne koszty, do których należą m.in:

Kandydaci o wybrednych gustach:

Pracodawca nadal może zatrudnić utalentowanych pracowników z najniższej półki za grosze, ale dostaje to, za co płaci. Prawdziwe talenty na rynku wiedzą, jak są cenne, i nie zadowolą się byle czym. Dlatego w mniejszym stopniu chodzi o to, by pracodawca oceniał potencjalnego pracownika podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a bardziej o to, by odwrócić role. Pracownicy mogą być bardziej wybredni, jeśli chodzi o firmy, w których pracują.

Kosztowne szkolenie:

Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się z ogromnymi kosztami dla firmy. Jednak w sytuacji, gdy rynek talentów jest ograniczony, koszty te wzrastają wielokrotnie. Ponadto firmy muszą zrównoważyć koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika z kulturą organizacyjną firmy i obecnymi pracownikami. Dotychczasowi pracownicy mogą uważać, że lepiej jest poszukać nowej pracy.

Większa rotacja pracowników:

Przy tak dużej liczbie dostępnych miejsc pracy, pracownicy mogą zacząć dostrzegać możliwości, które ich interesują, co prowadzi do rotacji pracowników. Wysoka rotacja pracowników w warunkach tradycyjnego zatrudniania oznacza zazwyczaj, że firma nie jest atrakcyjnym miejscem pracy. Niektórzy pracownicy mogą przyjąć ten komunikat i całkowicie unikać firmy, pogarszając tym samym swoje szanse na pozyskanie największych talentów.

Jak uniknąć kryzysu związanego z niedoborem talentów

Księgowi powinni doradzać swoim klientom, jak radzić sobie z tym nieprzyjaznym środowiskiem pracy. Jak firma ma zachować rentowność, skoro musi zabiegać o najlepsze talenty i dbać o to, by były one zadowolone? Księgowi mogą zaproponować swoim klientom następujące potencjalne rozwiązania, aby zapewnić im utrzymanie konkurencyjności i zatrudnienie najlepszych talentów, jakich mogą znaleźć:

Zmiana kwalifikacji w celu uzupełnienia braków w umiejętnościach:

W związku z ciągłym rozwojem firm, wśród pracowników występuje wiele braków w umiejętnościach. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku modernizacji technologii lub zmian w procesach powstanie kilka zbędnych stanowisk. Przekwalifikowanie tych pracowników pozwala utrzymać ich lojalność i wyeliminować koszty związane z zatrudnieniem nowego pracownika. Firmy lepiej zrobią, jeśli skierują swoich pracowników do nowych obszarów w firmie, zamiast ich zwalniać.

Zbuduj linię rekrutacyjną:

Niektóre firmy mają już podpisane umowy ze szkołami zawodowymi lub uniwersytetami. Teraz jest najlepszy moment, aby wykorzystać te kontakty do opracowania szczegółowego programu staży. Takie rozwiązanie może zmniejszyć koszty związane z wprowadzeniem pracownika na rynek pracy, ponieważ szkoła może w tym pomóc. Ponadto łatwiej jest wyłowić utalentowanych pracowników zaraz po ich wejściu na rynek pracy, co daje firmie przewagę w pozyskiwaniu talentów.

Zweryfikuj kulturę pracy:

Większość potencjalnych pracowników nie patrzy już tak uważnie na benefity ani nie myśli o tym, by zostać długoterminowymi pracownikami firmy. Zamiast tego zwracają uwagę na kulturę organizacyjną firmy, do której dołączają. Kultura korporacyjna może w znacznym stopniu decydować o konkurencyjności firmy w procesie rekrutacji. Firma Built-In wspomina, że ponad 40 procent osób poszukujących pracy podaje kulturę firmy jako powód podjęcia decyzji o wyborze firmy do pracy.

Zdecentralizuj proces zatrudniania:

Zamiast wykorzystywać firmę jako sztandarową jednostkę w procesie zatrudniania, warto stworzyć odrębną markę poza firmą, przeznaczoną specjalnie do wyszukiwania talentów. Może to również pomóc w zarządzaniu kosztami związanymi z poszukiwaniem i przyjmowaniem nowych talentów.

Co to oznacza dla klientów

Jako księgowi rozumiemy, że wielu dyrektorów i prezesów koncentruje się na wyniku finansowym, nie myśląc zbytnio o tym, jak go osiąga. Do nas należy uświadomienie, jak i dlaczego ich praktyki zatrudniania wymagają zmian. Ilość czasu i pieniędzy, które firma traci na zatrudnianiu nieodpowiednich pracowników, sumuje się w czasie. Firmy muszą zastanowić się, co mogą zrobić, aby zmniejszyć poziom szczęścia swoich pracowników i ograniczyć luki w talencie, które wciąż pojawiają się w organizacji. Poniższe wskazówki mogą w znacznym stopniu pomóc im w pozyskaniu najlepszych talentów na rynku i utrzymaniu ich zainteresowania.